Volejbal: Slováci v prešovskom turnaji EL nestačili ani na Španielov

13.08.2006 Celý región

Prešov 12. augusta (TASR) – Slovenskí volejbalisti podľahli v ich predposlednom vystúpení v 3. ročníku Európskej ligy v Prešove Španielsku 1:3 a v kone...
Prešov 12. augusta (TASR) – Slovenskí volejbalisti podľahli v ich predposlednom vystúpení v 3. ročníku Európskej ligy v Prešove Španielsku 1:3 a v konečnej tabuľke im už s istotou bude patriť predposledná, siedma priečka. V nedeľu ukončia svoje účinkovanie v EL súbojom v Mestskej športovej hale s Gréckom (17.00).

Zverenci trénera Vladimíra Přidala sa ani v úvode sobotňajšieho duelu nevymanili z tieňa piatkovej tureckej prehry a súper motivovaný snahou odplatiť hladkú prehru z Estónska (0:3) účinnou hrou na sieti rýchlo získal náskok 8:5. Po technickom tajme predviedol ďalšiu šnúru a rozdiel narástol na priepastných deväť bodov (16:7). Přidalove prestriedanie (na ihrisko sa dostali namiesto Ogurčáka a Sládečka Vlk, resp. Zaťko) prinieslo ovocie a jeho hráči zbrzdili rozlet Španielov a aj keď už set nezískali, odvrátili jeho nelichotivý výsledok. V druhom dejstve domáci úplne ovládli hru a už po prvom technickom oddychovom čase sa od súperov z Pyrenejského polostrova definitívne odlepili a suverénnym spôsobom dokráčali k vyrovnaniu na 1:1. Dobre začali aj tretí set a po Bartíkovom smeči viedli 19:16 a hoci hostia vyrovnali na 20:20, opäť získali sľubný náskok 23:21. Záver Přidalovcom ale nevyšiel a Španieli štyrmi loptami v poradí získali druhý set. Premenili hneď prvý setbal, keď Bartík zasmečoval iba do blokujúceho Garciu-Torresa. Vo štvrtom sete sa zopakoval piatkový scenár s Turkami – Slováci sa nevedeli vymaniť z útlmu a postupne prepadávali v skóre. Španieli sa rýchlo dostali k náskoku 20:14 a víťazstvo si už nenechali ujsť aj napriek záverečnému náporu domácich.
Tréner SR Vladimír Přidal: „ Myslím si, že dnes sme podali podstatne lepší výkon ako včera. Hlavne súdržnejší. Naše družstvo je už veľmi zdecimované a hráme v podstate s treťou zostavou. Chlapcov v podstate obdivujem, veď napríklad Ďuro Zaťko takéto zápasy nikdy nehral, však hral v amatérskom klube a v juniorskej reprezentácii. Myslím, že sa ukázal v dobrom svetle. Mali sme trošku iné plány s Európskou ligou, no limituje nás zostava a preto pred tým čo sme doteraz predviedli klobúk dole. Z družstiev, ktoré hrajú Európsku ligu sme jediní trošku iní ako ostatní. Nemci a Estónci sa pripravujú na baráž o postup na majstrovstvá Európy. Ostatné družstvá hrali kvalifikáciu o ME systémom turnajov a boli s programom hotoví za tri týždne. My sme to mali úplne iné, lebo sme hrali skupinu doma-vonku. Plus treba zohľadniť to, že v mysliach hráčov je euroliga už braná trochu ako nadstavba. “
Tréner Španielska Andrea Anastasi: „ Som šťastný, lebo sa nám podarilo vyhrať dôležitý zápas. Za každú cenu chceme dohrať súťaž so cťou a hrdosťou a aj preto nastúpime aj proti Turkom s veľkým odhodlaním. “
Smečiar SR Martin Sopko st. : „ Výkon bol možno lepší ako proti Turkom, ale výsledok ten istý a to nehreje. Prihrávka u bola lepšia, ale viazlo nám to v koncovkách na útoku. V záveroch setov sme už nezaútočili a to rozhodlo. “

SR – Španielsko 1:3 (-22, 16, -23, -22)
97 min, rozhodcovia: Schurmann (Licht. ), Flückiger (Švajč. ), 400 divákov.
Zostava SR: Bartík, Kohút, Červeň, Ogurčák, Sládeček, Sopko (libero Hody, Vlk, Zaťko)

Berlín: Holandsko - Estónsko 3:0 (19, 23, 22)